strona internetowa dla fotografa, fotograficzna strona www, strona www, fotograficzne portfolio, fotografia portretowa, fotografia zwierząt, fotografia psów, fotografia kotów

Czy fotograf powinien mieć responsywną stronę www? Zdecydowanie tak. W dzisiejszych czasach większość tego, co przeglądamy w Internecie wyświetlamy na urządzeniach mobilnych. Jeśli nie dostosujemy do nich naszej strony, jest duże prawdopodobieństwo, że odwiedzający witrynę bardzo szybko z niej wyjdą. Dlaczego? Tego dowiesz się z poniższego wpisu, gdzie na przykładzie swojego fotograficznego portfolio pokażę Ci, jak wyglądają strony nieresponsywne, a czym charakteryzują się te responsywne.

 

Moje pierwsze portfolio fotograficzne

Zanim zainteresowałam się fotografią, zajmowałam się tworzeniem stron www i projektowaniem grafiki. W czasach kiedy zaczynałam zagłębiać się w tajniki kodowania serwisów opartych na języku HTML, nikt jeszcze nie słyszał o możliwościach przeglądania stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Nie było więc potrzeby, aby responsywność była brana pod uwagę podczas projektowania.

Kiedy uznałam, że moje fotografie są już na jako takim poziomie i że warto zebrać je w jednym miejscu, zaprojektowałam swoje pierwsze fotograficzne portfolio. Na większych monitorach prezentowało się tak, jak na załączonej poniżej grafice. Miało dwie wersje: zimową i letnią.

wordpress galerie, galeria w wordpress, seo dla fotografa, pozycjonowanie strony fotografa, galeria internetowa z hasłem, galeria zdjęć online, galeria online z hasłem, galeria zdjęć dla klientów zabezpieczona hasłem, galeria internetowa strzeżona hasłem, strona www dla fotografa, fotografia, projekty stron www, strony responsywne dla fotografa, strona responsywna, wordpress, czy strona www dla fotografa musi być responsywna?, internetowa galeria zdjęć dla klienta,

Jak wyglądałaby ówczesna wersja strony, gdybyśmy ją wyświetlili na urządzeniach mobilnych? Byłby widoczny tylko niewielki jej wycinek, a po dopasowaniu stałaby się bardzo nieczytelna. Zwróć uwagę na wielkość napisów w menu – kliknięcie w nie bez powiększania byłoby nie lada wyczynem. Gdyby na stronie znajdowało się więcej tekstu ciężko byłoby go przeczytać. Tak właśnie wygląda strona nieresponsywna.

wordpress galerie, galeria w wordpress, seo dla fotografa, pozycjonowanie strony fotografa, galeria internetowa z hasłem, galeria zdjęć online, galeria online z hasłem, galeria zdjęć dla klientów zabezpieczona hasłem, galeria internetowa strzeżona hasłem, strona www dla fotografa, fotografia, projekty stron www, strony responsywne dla fotografa, strona responsywna, wordpress, czy strona www dla fotografa musi być responsywna?, internetowa galeria zdjęć dla klienta,

 

Kolejna wersja mojego fotograficznego portfolio była bardziej minimalistyczna pod względem designu, ale również nieresponsywna.

wordpress galerie, galeria w wordpress, seo dla fotografa, pozycjonowanie strony fotografa, galeria internetowa z hasłem, galeria zdjęć online, galeria online z hasłem, galeria zdjęć dla klientów zabezpieczona hasłem, galeria internetowa strzeżona hasłem, strona www dla fotografa, fotografia, projekty stron www, wordpress, internetowa galeria zdjęć dla klienta,

Dodawanie nowych zdjęć do galerii polegało na podpinaniu ich kodem i wgrywaniu zarówno strony jak i obrazów na serwer poprzez specjalny program. Trwało to bardzo długo, bo za każdym razem trzeba było przygotowywać dwie wersje plików: zdjęcia w większym rozmiarze i miniatury wykadrowane do niewielkich kwadratów. Jak się łatwo domyślić, nie aktualizowałam strony zbyt często. Szukałam więc innego rozwiązania, które będzie bardziej intuicyjne. I tak odkryłam responsywnego WordPressa.

 

Responsywna strona www, czyli moje początki z WordPressem

Moje początki z WordPressem nie należały do udanych. Był to zupełnie inny sposób na projektowanie stron www od tego, który znałam dotychczas. Po pierwszym podejściu przez jakiś czas odpuściłam sobie dalsze próby, by powrócić do nich w późniejszym terminie. Za drugim razem zaskoczyło i udało mi się zaprojektować stronę, która odpowiadała w 100% moim wyobrażeniom. Teraz już nie potrafiłabym zrezygnować z możliwości jakie daje WordPress.

Przez te kilka lat design portfolio się zmieniał, a obecnie wygląda to tak, jak na poniższej wizualizacji (screeny pochodzą ze strony Am I Responsive):

Czy fotograf powinien mieć responsywną stronę www?

Jest to wersja w pełni responsywna. Widać to, jeśli pod uwagę weźmiemy:

  • Czytelny wygląd menu oraz układ kolumn – na mniejszych monitorach menu zwija się do ikony, a z kilku kolumn robi się jedna.
  • Tekst na urządzeniu mobilnym – na tyle duży, że nie wymaga powiększania.
  • Miniatury zdjęć tworzone są automatycznie pod wersję responsywną. Nie trzeba martwić się dopasowaniem ich rozmiaru do ekranu. Jeśli będą zbyt duże same dopasują się do rozdzielczości, w jakiej będą wyświetlane. Mogą się też “zwinąć” do mniejszej liczby kolumn.
    W poprzednich nieresponsywnych wersjach mogłam ustawić tylko jeden konkretny rozmiar miniatur. Musiałam je dopasowywać ręcznie w programie graficznym. Było to bardzo czasochłonne rozwiązanie.

Czy fotograf powinien mieć responsywną stronę www?, wordpress galerie, galeria w wordpress, seo dla fotografa, pozycjonowanie strony fotografa, galeria internetowa z hasłem, galeria zdjęć online, galeria online z hasłem, galeria zdjęć dla klientów zabezpieczona hasłem, galeria internetowa strzeżona hasłem, strona www dla fotografa, fotografia, projekty stron www, strony responsywne dla fotografa, strona responsywna, wordpress, czy strona www dla fotografa musi być responsywna?, internetowa galeria zdjęć dla klienta,

Zobacz jak wygląda moja strona w rzeczywistości.

 

Zawsze zachęcam do tego, aby sprawdzić jak prezentuje się strona responsywna na różnych urządzeniach: monitorach graficznych, laptopach, smartfonach, czy tabletach. Na komputerze możesz pomniejszać okno przeglądarki internetowej tak bardzo, jak to tylko możliwe, by zobaczyć widok mobilny. Jest też inny sposób na to, by sprawdzić układ w różnych rozdzielczościach. Wejdź na stronę Am I Responsive i wklej adres strony, którą chcesz obejrzeć.

Czy fotograf powinien mieć responsywną stronę www? – podsumowanie

Odpowiadając więc na pytanie, czy fotograf powinien posiadać stronę responsywną? – Jak najbardziej. Przeglądanie fotograficznego portfolio, które responsywności nie posiada, jest mocno utrudnione z punktu widzenia odwiedzających stronę. 

Czy Twoja strona jest responsywna?

 

Pozostałe wpisy omawiające tematykę fotograficznych stron www znajdziesz na blogu.