Jak przygotować zdjęcia na stronę www w Adobe Lightroom?, przygotowanie zdjęć do galerii, strona www dla fotografa, fotograficzna strona www, strona internetowa dla fotografa, projekty stron www dla fotografów, wordpress, nowoczesne strony www, fotograficzne portfolio, pomniejszanie zdjęć w Lightroom, dpi, pomniejszanie fotografii

 

Dziś przygotowałam kolejny temat z zakresu pozycjonowania strony internetowej fotografa, a dokładniej “Jak przygotować zdjęcia na stronę www?”. Czy musimy zadbać o odpowiednie nazwy plików? Czy rozmiar zdjęć ma znaczenie? Jak opisywać zdjęcia, aby strona pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania? Gotowa na nową dawkę wiedzy? Zapraszam do dalszego czytania.

 

Jak przygotować zdjęcia na stronę www? Zadbaj o właściwe nazwy plików.

Co oznaczają właściwe nazwy plików? Tworząc nazwy dla zdjęć używaj w nich wyrazów, na które chcesz, aby Twoja strona się pozycjonowała. Dodaj nazwę swojej firmy, miasta, w którym oferujesz swoje usługi, słowa opisujące to, co znajduje się na zdjęciach. Zamiast spacji stosuj znak “_”. Nie używaj polskich znaków. W dalszej części tego artykułu pokażę Ci, jak możesz nadać nazwy plikom automatycznie bez konieczności ręcznej edycji tych nazw.

 

Jak przygotować zdjęcia na stronę www? Dopasuj rozmiar.

1. Zdjęcia nie mogą być zbyt duże.

Bardzo ważną kwestią w temacie przygotowania zdjęć na stronę www jest dopasowanie ich rozmiaru. Zdjęcia nie mogą być zbyt duże, więc oryginalne pliki uzyskane w wyniku obróbki i zapisane w rozmiarze takim samym, jak plik z aparatu, nie powinny pojawić się w galeriach.

Co się stanie, jeśli na stronie umieścimy zbyt duże zdjęcia? Strona będzie się bardzo wolno wczytywać, co może zniechęcić odwiedzających do jej dalszego przeglądania. Jeśli strona będzie się długo ładować, będzie mniej wejść, a co za tym idzie, będzie się wolniej pozycjonować. Google lepiej traktuje te strony, które szybciej się wczytują. Do umieszczania w galeriach w zupełności wystarczy rozmiar zdjęć 1400 px na dłuższym boku.

2. Zdjęcia nie mogą być zbyt małe.

Działa to też w drugą stronę: jeśli chcesz umieścić slider lub zdjęcie na całą szerokość strony, zdjęcia nie mogą być zbyt małe, bo będą rozpikselowane na dużych monitorach. Grafika rastrowa ma to do siebie, że przy powiększaniu z mniejszych rozmiarów do większych, traci na jakości. Więc jeśli umieścisz na całej szerokości strony fotografię, która ma 1000px, to na pewno uzyskasz plik gorszy jakościowo na dużych wyświetlaczach. Najlepszy rozmiar dla plików na całą szerokość strony www to około 2000 px szerokości. 

 

Jak przygotować zdjęcia na stronę www? Wprowadź do każdej fotografii opisy alt.

Opisy alt to inaczej opisy alternatywne. Możesz je wstawić z poziomu strony www. W WordPressie są dwa sposoby na umieszczenie takiego tekstu:

1. Sposób pierwszy (nie działa w przypadku stron i wpisów tworzonych za pomocą page buildera).

Edytuj stronę lub wpis blogowy, w którym masz umieszczone zdjęcia. Kliknij na dowolną fotografię. Pojawi się symbol ołówka.

tekst alternatywny na stronie www, jak umieścić tekst alternatywny WordPress, strona www dla fotografa, przygotowanie fotografii na stronę internetową

Po kliknięciu w ołówek ujrzysz panel, w którym będzie miejsce do wpisania tekstu alternatywnego. Jak najdokładniej opisz, co znajduje się na obrazie. Dodaj też słowa kluczowe do pozycjonowania. W przypadku tych nazw możesz stosować spacje, natomiast poszczególne wyrażenia oddziel od siebie przecinkami.

tekst alternatywny na stronie www, jak umieścić tekst alternatywny WordPress, strona www dla fotografa, przygotowanie fotografii na stronę internetową

 

2. Sposób drugi – edycja plików w bibliotece mediów

Przejdź do panelu administracyjnego strony, a następnie po lewej stronie wybierz Media > Biblioteka. Kliknij na wybrane zdjęcie i wstaw tekst alternatywny. Gotowe!

 

Jak przygotować zdjęcia na stronę www w Adobe Lightroom?

Przejdziemy teraz do najważniejszej części dzisiejszego artykułu, w której pokażę Ci, jak szybko możesz przygotować wiele zdjęć do umieszczenia na fotograficznej stronie www. Jako fotograf na pewno korzystasz z pakietu Adobe dla fotografów, który zawiera w sobie dostęp do programu Lightroom. To właśnie w tym programie zajmiemy się konwersją zdjęć. Zaczynamy :).

  1. Utwórz folder, umieść w nim wszystkie zdjęcia, które będą pomniejszane.
  2. Otwórz Adobe Lightroom.
  3. Kliknij w File > Import Photos & Videos. Odszukaj folder ze zdjęciami i wczytaj je do LR. Wybierz Import po prawej stronie na dole.
  4. Kliknij na jedno ze zdjęć i zaznacz wszystkie CTRL+A.
  5. Wybierz EXPORT (na dole po lewej).
  6. Pojawi się okno ze szczegółami konwersji plików. Wstaw następujące opcje:

pomniejszanie zdjęć w Lightroomie, jak przygotować zdjęcia na stronę www, strona www dla fotografa, eksport zdjęć w lightroomie, galerie zdjęć, fotograficzne portfolio, strona internetowa dla fotografa

W custom text wpisz wyrażenia, na które chcesz pozycjonować swoją stronę www. Do galerii ustaw Resize to Fit na 1400 px. Jeśli zdjęcia przygotowujesz do slidera, wpisz 2000 px, dodatkowo ustaw Resolution. Ustaw koniecznie Limit File Size To: 300 K. Resolution może być 72 pixels per inch (300 jest wymagane, gdy tworzymy pliki do druku).  Po wybraniu właściwych opcji kliknij Export. W folderze ze zdjęciami pojawi się nowy folder, nazwany “mniejsze”, gdzie będą znajdować się pliki na stronę www.

To już wszystkie informacje na dziś. Kolejne wpisy z zakresu pozycjonowania stron www pojawią się tu wkrótce, dlatego gorąco zachęcam Cię do śledzenia informacji na moim fanpage’u.

 

Zdjęcia ślubne w tym artykule pochodzą z darmowego banku zdjęć Unsplash.

 

Dotychczasowe wpisy na temat pozycjonowania fotograficznej strony www:

SEO dla fotografa – linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne
Pokochaj SEO, czyli 7 prostych kroków do lepszego pozycjonowania Twojej strony www