Jednym z bardzo ważnych aspektów w kontekście SEO dla fotografa jest linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Wtyczka Yoast SEO, którą możesz zainstalować u siebie na stronie, podpowiada, aby we wpisie blogowym oraz na innych podstronach z menu umieścić hiperłącza. Dziś omówię bardzo dokładnie, jak takie odnośniki wstawić.

 

Zdjęcie zapowiadające wpis wykonała dla mnie Magdalena Mizera.

 

Czym jest linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne w SEO dla fotografa?

 

Linkowanie wewnętrzne dotyczy sytuacji, gdy na jednej podstronie umieszczasz link do innej podstrony. Jednym z przykładów takiego linkowania są przyciski zwane “CALL TO ACTION” – kiedy ktoś w nie kliknie zostanie przeniesiony np. do strony z formularzem kontaktowym. Możesz je umieścić przy każdej ofercie jako guzik z tekstem “ZAMÓW SESJĘ” lub “ZAPYTAJ O WOLNE TERMINY”. Dzięki temu odwiedzający Twoją stronę będą się po niej przemieszać. Zadbaj o to, aby na każdej podstronie znalazł się taki przycisk. Sprawi to, że Twoi klienci będą prowadzeni po stronie w sposób, jaki sobie zaplanujesz. Na stronie głównej możesz zamieścić trzy fotografie, które przekierują do trzech różnych podstron. Przykładowo może to być PORTFOLIO, OFERTA, BLOG. Jest wtedy większa szansa, że zachęcisz odwiedzających do dłuższego spaceru po Twoim miejscu w sieci.

Na stronie Sylwii z Foto Baśnie w zakładce O NAS znajdują się przekierowania do PORTFOLIO za pomocą przycisków.

promocja fotografa, jak wybic sie jako fotograf, jak zdobyć klientów fotografia, fotograf w sieci, przykład strony www dla fotografa, SEO dla fotografa, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, pozycjonowanie fotograficznej strony www, foto baśnie, przykład pozycjonowania www, wordpress, hiperłącza na fotograficznej stronie www, jak pozycjonować stronę fotografa

Linkowanie zewnętrze jest wstawianiem odnośników do innych stron, np. tych, które polecasz jako inspiracje, albo rzetelne źródło wiedzy. Kiedy linkujesz, po pierwsze doceniasz w ten sposób innych twórców, a po drugie pokazujesz, że ufasz autorytetom w dziedzinach, o których piszesz.

 

Jak wstawić link na stronę opartą na WordPressie?

Wstawianie linków na stronę www nie dla wszystkich jest sprawą oczywistą. Szczególnie jeśli technologiczne aspekty budowania Twojego portfolio nie są tym, na czym powinnaś się znać. Dlatego bardzo dokładnie pokażę Ci krok po kroku, jak wstawić na stronę hiperłącza do innych miejsc w formie klikalnego tekstu (nie będę omawiać tu przykładów wstawiania guzików, dlatego, że w stronach zbudowanych na page builderach przyciski są wbudowane w motyw, w innych motywach być może trzeba będzie doinstalować odpowiednią wtyczkę).

 

Wstawianie linku wewnętrznego

Przejdź do edycji strony, na której chcesz wstawić link. Uwaga: nie musisz zamieszczać całego adresu strony jako hiperłącza. Możesz wybrać dowolny fragment tekstu i to z niego zrobić link. Dla przykładu napiszę taki tekst:

Zajmuję się fotografią dziecięcą, noworodkową i ciążową. Jeśli podobają Ci się moje prace i chcesz zamówić sesję, zapytaj o wolne terminy. 

Przypuśćmy, że fragment “zapytaj o wolne terminy” będzie przekierowywał do strony KONTAKT. Zaznacz całe wyrażenie, które ma być linkiem do strony z formularzem. Będzie to wyglądać tak:

przykład strony www dla fotografa, SEO dla fotografa, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, pozycjonowanie fotograficznej strony www, foto baśnie, przykład pozycjonowania www, wordpress, hiperłącza na fotograficznej stronie www, jak pozycjonować stronę fotografa

Teraz na górze odszukaj ikonę Wstaw/Edytuj odnośnik.

promocja fotografa, jak wybic sie jako fotograf, jak zdobyć klientów fotografia, fotograf w sieci, pozycjonowanie fotograficznej strony www

Pojawi się okno do edycji. Tam kliknij na ikonę koła zębatego – Opcje odnośnika. 

strona WordPress dla fotografa, jak pozycjonować fotograficzną stronę www

 

Po kliknięciu zostaniesz przeniesiona do opcji dodania linku. Będzie tam puste pole do wstawienia adresu URL, tekst odnośnika będzie już wstawiony, zaś pod spodem znajdziesz listę wszystkich Twoich podstron.

przykład strony www dla fotografa, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, pozycjonowanie fotograficznej strony www, foto baśnie, przykład pozycjonowania www, wordpress, hiperłącza na fotograficznej stronie www, jak pozycjonować stronę fotografa

Wybierz stronę kontakt – kliknij na nią dwukrotnie. Pojawi się link do strony kontakt w adresie URL, który wcześniej był pusty. Jest tam jeszcze opcja Otwórz odnośnik w nowej zakładce, ale w przypadku linkowania wewnętrznego nie zaznaczamy jej. Kliknij Dodaj link. Gotowe! Link został umieszczony na stronie.

 

Wstawianie linku zewnętrznego

Aby wstawić link do zewnętrznej strony podstępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku linku wewnętrznego. W momencie gdy już będziesz na ostatnim etapie, nie wybieraj strony, tylko w adresie URL wklej adres strony, do której linkujesz. Koniecznie zaznacz też opcję Otwórz odnośnik w nowej zakładce, aby klienci nie wyszli całkowicie z Twojej strony. Gotowe!

 

Jak widzisz w prosty sposób możesz przyczynić się do lepszego pozycjonowania Twojej strony www. W pozycjonowaniu za pomocą wtyczki Yoast SEO chodzi o to, aby zamiast czerwonych i pomarańczowych lampek pojawiły się same zielone.

strona www dla fotografa, seo, pozycjonowanieAle o tym, jak to zrobić kompleksowo, dowiesz się z kolejnych artykułów na blogu.