Strona internetowa z fotografią noworodkową, ciążową, rodzinną i ślubną, którą zamówiła u mnie Katarína Žiaková, jest projektem bardzo delikatnym i subtelnym. W przypadku stonowanych, jasnych zdjęć taki design sprawia, że wszystko ze sobą pięknie współgra. Fotografka już miała swoje portfolio w Internecie, ale wymagało ono przeprojektowania i wprowadzenia responsywności. 

Pierwsza rzecz, od której rozpoczęłyśmy prace nad projektem było rozpisanie wszystkich działów na stronie oraz galerii tematycznych z  portfolio. Następnie przeszłam do określenia stylistyki i kolorów. Katarína zaufała mi w tej kwestii i okazało się, że jest zachwycona końcowym efektem, z czego niezmiernie się cieszę :). Z dalszej części wpisu dowiesz się, jak przebiegał cały proces powstawania strony www.

Katarína miała już wcześniej przygotowane logo i przesłała mi kilka wersji kolorystycznych do wyboru. Wybrałam opcję beżową z napisami na kole. Zauważyłyśmy jednak, że jest ona zbyt jasna i słabo się wyróżnia na tle strony. Beżowy kolor okazał się mało czytelny, dlatego  zdecydowałyśmy się na zastąpienie go brązem, który pojawił się też w nagłówkach.

Układ menu i animowany slider

Pierwotnie logo miało znajdować się w środku menu. Niestety, po lewej stronie napisy były krótsze niż po prawej i całość nie była równomiernie rozłożona względem grafiki logo. Stąd pojawił się pomysł na umieszczenie menu pod logo. Stronę główną pod pozycjami z menu zdobi slider ze zmieniającymi się zdjęciami zbliżonymi do siebie kolorystycznie. To ważna kwestia, jeśli chcemy zachować spójność.

strona internetowa z fotografią noworodkową i ciążową, projekt strony internetowej dla fotografa, fotograficzna strona www w wordpressie, slider ze zdjęciami na fotograficznej stronie internetowej, sesje ciążowe
Strona z fotografią noworodkową, projekt strony www dla fotografki noworodkowej, ciążowej, dziecięcej i rodzinnej

Dobór odpowiednich fontów

Bardzo istotny przy projektowaniu każdej strony www jest odpowiedni dobór typografii. Najlepiej ograniczyć się do maksymalnie 3 różnych fontów. W tym projekcie umieściłam dwa style pisma. Do nagłówków użyłam fontu o nazwie Cormorant w wersji tekstu pisanego dużymi literami, co wprowadziło nieco elegancji na stronę. Do akapitów zastosowałam Montserrat. Nagłówki są w kolorze brązu tak samo jak logo, zaś kolorystyka akapitów to grafit.

Galerie w fotograficznym portfolio

Do galerii można przejść na dwa różne sposoby. Kliknięcie w nazwę Galéria sprawia, że ukazują się cztery zdjęcia z fotografią noworodkową, ciążową, rodzinną oraz ślubną. Drugi sposób to rozwinięcie menu. Katarina przygotowała zdjęcia do pozycjonowania nadając im odpowiednie nazwy ze słowami kluczowymi. Zadbała też o właściwą optymalizację fotografii, aby ich rozmiar nie opóźniał ładowania strony.

galerie zdjęć na stronie www fotografa, fotografia noworodkowa, fotografia ciążowa, fotografia rodzinna i portretowa, fotografia ślubna, responsywne galerie na stronie wordpress, foogallery, przejście do galerii z portfolio, linki do galerii fotograficznych
strona www z fotografią noworodkową, ciążową, galerie zdjęć z sesji noworodkowych, responsywna strona www z fotografią noworodkową

Galeria w stylu Masonry

Galeria w stylu Masonry ma układ, w którym zdjęcia poziome i pionowe dopasowują się jak kafelki Tetris. Uwielbiam tą formę i często ją stosuję w projektach tworzonych dla klientek. Po najechaniu na zdjęcie pojawia się na nim efekt białego zamglenia. Z uwagi na to, że jest to strona internetowa z dość jasną w kolorystyce fotografią noworodkową i ciążową, zdecydowałam się na wprowadzenie jasnej mgiełki.

Cennik usług fotograficznych

Strona z cennikiem zawiera trzy sekcje: cennik fotografii noworodkowej, rodzinnej/ciążowej oraz pakiety sesji roczkowych i smash cake. Liczba kolumn zależy od liczby pakietów, przy sesjach noworodkowych i rodzinnych są to trzy różne opcje. W roczkowych i smash cake tylko dwie. W przyszłości Katka chciałaby rozbudować cennik o dodatkową pozycję, czyli sesje Fresh48.

cennik fotografia noworodkowa, cennik fotografa, cennik na stronie www fotografa, strona z cennikiem usług fotograficznych, strona www dla fotografki noworodkowej, strona internetowa z fotografią noworodkową
Strona internetowa z fotografią noworodkową, fotograf noworodkowy, projekt strony internetowej z fotografią noworodkową, newborn, noworodek, sesje zdjęciowe noworodkowe, formularz kontaktowy na stronie www fotografa, projekt strony internetowej dla fotografki noworodkowej, wordpress

Strona z danymi kontaktowymi

W pierwszej kolumnie na stronie Kontakt pojawiają się informacje, gdzie Katarína fotografuje oraz dane kontaktowe. W kolumnie drugiej znajduje się formularz kontaktowy, gdzie oprócz standardowych pól są też pola wyboru z rodzajem sesji zdjęciowych, oraz pole do wpisania daty i miejsca ślubu (wypełnienie go nie jest obowiązkowe). Pod formularzem umieściłam link do polityki prywatności.

Responsywność strony www

Końcowym etapem projektowania jest zawsze sprawdzenie, czy fotograficzna strona www dobrze prezentuje się na różnych typach urządzeń. Oglądam efekt końcowy na monitorze 21-calowym oraz na dwóch laptopach 15 i 13 cali, na telefonie i na tablecie.  To ważne, aby przetestować wiele różnych rozdzielczości zanim gotowa strona www ujrzy światło dzienne.

Chcesz zamówić projekt strony www?

Zapoznaj się z moją aktualną ofertą projektów stron www oraz grafik do druku.

ZOBACZ OFERTĘ